NorComp 195-026-213L551
195-026-213L551 picture photo
Mfg. Part Number
195-026-213L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-026-213L551.pdf
Availability of 195-026-213L551
QUANTITY
195-026-213L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-026-213L551
Internal Part NumberEIS-195-026-213L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-026-213Lxx1.pdf195-026-213Lxx1.stp195-026-213Lxx1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-026-213L551
Related Links195-026, 195-026-213L551 Datasheet, NorComp Distributor
195-026-213L551 Details Description
Related parts for 195-026-213L551
DIODE BRIDGE 800V 2A KBPM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 30A MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO262 datasheet.pdf