NorComp 195-044-213L031
195-044-213L031 picture photo
Mfg. Part Number
195-044-213L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-044-213L031.pdf
Availability of 195-044-213L031
QUANTITY
195-044-213L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-044-213L031
Internal Part NumberEIS-195-044-213L031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-044-213Lxx1.pdf195-044-213Lxx1.stp195-044-213Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-044-213L031
Related Links195-044, 195-044-213L031 Datasheet, NorComp Distributor
195-044-213L031 Details Description
Related parts for 195-044-213L031
RES 56K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24S/AE24M/HDP24S datasheet.pdf
RES 11 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN FOR THUMBWHEEL SW SLDR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 115V datasheet.pdf
BOARD EXPANSION FOR PIC32 KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
2 X 10 MALE SMT SMT HORIZ datasheet.pdf
STD SPEAPR270B B datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf