NorComp 195-044-213L031
195-044-213L031 picture photo
Mfg. Part Number
195-044-213L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
195-044-213L031.pdf
Availability of 195-044-213L031
QUANTITY
195-044-213L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 195-044-213L031
Internal Part NumberEIS-195-044-213L031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model195-044-213Lxx1.pdf195-044-213Lxx1.stp195-044-213Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series195
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195-044-213L031
Related Links195-044, 195-044-213L031 Datasheet, NorComp Distributor
195-044-213L031 Details Description
Related parts for 195-044-213L031
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 77MA 32 OHM TH datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 21POS 1MM R/A datasheet.pdf
INTERFACE CARD RS485 datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf