Vishay/Sprague 195D105X06R3C2T
195D105X06R3C2T picture photo
Mfg. Part Number
195D105X06R3C2T
Brief Description
CAP TANT 1UF 6.3V 20% 0905
Datasheet Download
195D105X06R3C2T.pdf
Availability of 195D105X06R3C2T
QUANTITY
195D105X06R3C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D105X06R3C2T
Internal Part NumberEIS-195D105X06R3C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0905 (2114 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.39mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D105X06R3C2T
Related Links195D105, 195D105X06R3C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D105X06R3C2T Details Description
Related parts for 195D105X06R3C2T
HDI PIN ASSY 4 ROW 636 POS datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K 16MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS.100 DL STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2PRO PPTC VARISTOR 270VDC 0.15A datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
PTC RESETBLE 6V 3.5A 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf