Vishay/Sprague 195D105X5035S4T
195D105X5035S4T picture photo
Mfg. Part Number
195D105X5035S4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 5% 1507
Datasheet Download
195D105X5035S4T.pdf
Availability of 195D105X5035S4T
QUANTITY
195D105X5035S4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D105X5035S4T
Internal Part NumberEIS-195D105X5035S4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D105X5035S4T
Related Links195D105, 195D105X5035S4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D105X5035S4T Details Description
Related parts for 195D105X5035S4T
RES SMD 287K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY NAT 17.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 42V 3.57A datasheet.pdf
CONN MOUNTING SCREW datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V 1% RADIAL datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12DFN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R016MS-2,5C1-2 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 30AWG GRN datasheet.pdf