Vishay/Sprague 195D106X0035Z2T
195D106X0035Z2T picture photo
Mfg. Part Number
195D106X0035Z2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 20% 2910
Datasheet Download
195D106X0035Z2T.pdf
Availability of 195D106X0035Z2T
QUANTITY
195D106X0035Z2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D106X0035Z2T
Internal Part NumberEIS-195D106X0035Z2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D106X0035Z2T
Related Links195D106, 195D106X0035Z2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D106X0035Z2T Details Description
Related parts for 195D106X0035Z2T
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 45A W/HEATSINK DC IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TELE DENSITY 39 DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf