Vishay/Sprague 195D106X5016X4T
195D106X5016X4T picture photo
Mfg. Part Number
195D106X5016X4T
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 5% 2910
Datasheet Download
195D106X5016X4T.pdf
Availability of 195D106X5016X4T
QUANTITY
195D106X5016X4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D106X5016X4T
Internal Part NumberEIS-195D106X5016X4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D106X5016X4T
Related Links195D106, 195D106X5016X4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D106X5016X4T Details Description
Related parts for 195D106X5016X4T
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
CONN SCRW CLMP SPR-LOAD PA66 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 350MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf