Vishay/Sprague 195D155X9025S2T
195D155X9025S2T picture photo
Mfg. Part Number
195D155X9025S2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
195D155X9025S2T.pdf
Availability of 195D155X9025S2T
QUANTITY
195D155X9025S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D155X9025S2T
Internal Part NumberEIS-195D155X9025S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D155X9025S2T
Related Links195D155, 195D155X9025S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D155X9025S2T Details Description
Related parts for 195D155X9025S2T
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf