Vishay/Sprague 195D224X9010S2T
195D224X9010S2T picture photo
Mfg. Part Number
195D224X9010S2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 10V 10% 1507
Datasheet Download
195D224X9010S2T.pdf
Availability of 195D224X9010S2T
QUANTITY
195D224X9010S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D224X9010S2T
Internal Part NumberEIS-195D224X9010S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D224X9010S2T
Related Links195D224, 195D224X9010S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D224X9010S2T Details Description
Related parts for 195D224X9010S2T
Crystal 12.000393MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT VERIFICATION datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf