Vishay/Sprague 195D475X0016V2T
195D475X0016V2T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X0016V2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
195D475X0016V2T.pdf
Availability of 195D475X0016V2T
QUANTITY
195D475X0016V2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X0016V2T
Internal Part NumberEIS-195D475X0016V2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X0016V2T
Related Links195D475, 195D475X0016V2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X0016V2T Details Description
Related parts for 195D475X0016V2T
CONT CRIMP 1.5-2.5 TIN 1=250PCS datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TLE4242G datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO214AC datasheet.pdf