Vishay/Sprague 195D475X9015E2T
195D475X9015E2T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X9015E2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 15V 10% 2208
Datasheet Download
195D475X9015E2T.pdf
Availability of 195D475X9015E2T
QUANTITY
195D475X9015E2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X9015E2T
Internal Part NumberEIS-195D475X9015E2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2208 (5521 Metric)
Size / Dimension0.217" L x 0.083" W (5.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X9015E2T
Related Links195D475, 195D475X9015E2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X9015E2T Details Description
Related parts for 195D475X9015E2T
CONN HEADER 12POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf