Vishay/Sprague 195D475X9016V8T
195D475X9016V8T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X9016V8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410
Datasheet Download
195D475X9016V8T.pdf
Availability of 195D475X9016V8T
QUANTITY
195D475X9016V8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X9016V8T
Internal Part NumberEIS-195D475X9016V8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X9016V8T
Related Links195D475, 195D475X9016V8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X9016V8T Details Description
Related parts for 195D475X9016V8T
HEAT SHRINK ADH BLK 1.5" X 4' datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 250MA 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf