Vishay/Sprague 195D475X9025X4T
195D475X9025X4T picture photo
Mfg. Part Number
195D475X9025X4T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910
Datasheet Download
195D475X9025X4T.pdf
Availability of 195D475X9025X4T
QUANTITY
195D475X9025X4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D475X9025X4T
Internal Part NumberEIS-195D475X9025X4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D475X9025X4T
Related Links195D475, 195D475X9025X4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D475X9025X4T Details Description
Related parts for 195D475X9025X4T
CONN MINI-D 68POS VERT RECPT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOBILE RAIN CAP 1/4 BK 6PK datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf