Vishay/Sprague 195D476X0020R2T
195D476X0020R2T picture photo
Mfg. Part Number
195D476X0020R2T
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824
Datasheet Download
195D476X0020R2T.pdf
Availability of 195D476X0020R2T
QUANTITY
195D476X0020R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D476X0020R2T
Internal Part NumberEIS-195D476X0020R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D476X0020R2T
Related Links195D476, 195D476X0020R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D476X0020R2T Details Description
Related parts for 195D476X0020R2T
CONN HDR 80POS BRD/BRD VERT PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8SOFL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TS 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf