Vishay/Sprague 195D685X9035Z2T
195D685X9035Z2T picture photo
Mfg. Part Number
195D685X9035Z2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2910
Datasheet Download
195D685X9035Z2T.pdf
Availability of 195D685X9035Z2T
QUANTITY
195D685X9035Z2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 195D685X9035Z2T
Internal Part NumberEIS-195D685X9035Z2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 195D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)195D685X9035Z2T
Related Links195D685, 195D685X9035Z2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
195D685X9035Z2T Details Description
Related parts for 195D685X9035Z2T
RES 1M OHM 7.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 24SOIC datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 5SIP datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 22-26AWG datasheet.pdf
PNL MNT 12V GREEN 5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf
MKP 0.22UF 5% 2500VDC DRAWING T6 datasheet.pdf