NorComp 197-026-213L001
197-026-213L001 picture photo
Mfg. Part Number
197-026-213L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
197-026-213L001.pdf
Availability of 197-026-213L001
QUANTITY
197-026-213L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 197-026-213L001
Internal Part NumberEIS-197-026-213L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model197-026-213Lxx1.pdf197-026-213Lxx1.stp197-026-213Lxx1.igs
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series197, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)197-026-213L001
Related Links197-026, 197-026-213L001 Datasheet, NorComp Distributor
197-026-213L001 Details Description
Related parts for 197-026-213L001
DIODE GEN 600V 9A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.17A SC-88 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf