NorComp 197-062-113L551
197-062-113L551 picture photo
Mfg. Part Number
197-062-113L551
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
197-062-113L551.pdf
Availability of 197-062-113L551
QUANTITY
197-062-113L551 Order Process
Ship out your order
Specifications of 197-062-113L551
Internal Part NumberEIS-197-062-113L551
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model197-062-113Lxx1.pdf197-062-113Lxx1.stp197-062-113Lxx1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series197, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)197-062-113L551
Related Links197-062, 197-062-113L551 Datasheet, NorComp Distributor
197-062-113L551 Details Description
Related parts for 197-062-113L551
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 10K SPI 8MSOP datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 400CPR datasheet.pdf
RES SMD 56M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL 37POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL TH PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 datasheet.pdf