Vishay/Sprague 199D106X0035DXB1E3
199D106X0035DXB1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X0035DXB1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D106X0035DXB1E3.pdf
Availability of 199D106X0035DXB1E3
QUANTITY
199D106X0035DXB1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X0035DXB1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X0035DXB1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X0035DXB1E3
Related Links199D106X0, 199D106X0035DXB1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X0035DXB1E3 Details Description
Related parts for 199D106X0035DXB1E3
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LL 5.00/02/90 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf