Vishay/Sprague 199D106X9016C7V1E3
199D106X9016C7V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X9016C7V1E3
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D106X9016C7V1E3.pdf
Availability of 199D106X9016C7V1E3
QUANTITY
199D106X9016C7V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X9016C7V1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X9016C7V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X9016C7V1E3
Related Links199D106X9, 199D106X9016C7V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X9016C7V1E3 Details Description
Related parts for 199D106X9016C7V1E3
INLET C14 2.0MM PNL SNAP-IN PCB datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIN TYPE B RA HDR LF CNR datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A SLD TERM datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL MOTOR CTRL FOR CPU datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf