Vishay/Sprague 199D106X96R3B6V1E3
199D106X96R3B6V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D106X96R3B6V1E3
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D106X96R3B6V1E3.pdf
Availability of 199D106X96R3B6V1E3
QUANTITY
199D106X96R3B6V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D106X96R3B6V1E3
Internal Part NumberEIS-199D106X96R3B6V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.12mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D106X96R3B6V1E3
Related Links199D106X9, 199D106X96R3B6V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D106X96R3B6V1E3 Details Description
Related parts for 199D106X96R3B6V1E3
IDC CABLE - AKR50B/AE50G/APK50B datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
LED RECT RED PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIE SET (4) 16-14 FIQD MMZ datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D RED datasheet.pdf
DISTRIBUTOR 4WAY datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf