Vishay/Sprague 199D107X96R3D6B1E3
199D107X96R3D6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D107X96R3D6B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D107X96R3D6B1E3.pdf
Availability of 199D107X96R3D6B1E3
QUANTITY
199D107X96R3D6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D107X96R3D6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D107X96R3D6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.498" (12.66mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D107X96R3D6B1E3
Related Links199D107X9, 199D107X96R3D6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D107X96R3D6B1E3 Details Description
Related parts for 199D107X96R3D6B1E3
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MCU 32KB FLASH MEM 32-LQFP datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR E5AN/E5EN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
IC SMART TAG NFC TYPE2 UNCASED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf