Vishay/Sprague 199D126X9020D1V1E3
199D126X9020D1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D126X9020D1V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 12UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D126X9020D1V1E3.pdf
Availability of 199D126X9020D1V1E3
QUANTITY
199D126X9020D1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D126X9020D1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D126X9020D1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D126X9020D1V1E3
Related Links199D126X9, 199D126X9020D1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D126X9020D1V1E3 Details Description
Related parts for 199D126X9020D1V1E3
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf