Vishay/Sprague 199D156X0016CXV1E3
199D156X0016CXV1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0016CXV1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0016CXV1E3.pdf
Availability of 199D156X0016CXV1E3
QUANTITY
199D156X0016CXV1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0016CXV1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0016CXV1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.420" (10.66mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0016CXV1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0016CXV1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0016CXV1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0016CXV1E3
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMALE 4POS SGL-END 1M datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf