Vishay/Sprague 199D156X0020D2B1E3
199D156X0020D2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0020D2B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0020D2B1E3.pdf
Availability of 199D156X0020D2B1E3
QUANTITY
199D156X0020D2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0020D2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0020D2B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0020D2B1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0020D2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0020D2B1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0020D2B1E3
CONN RECEPT HOUSING 4POS 2.5MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
ASSY KIT 12X THUMBSCREW W/O CO L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf