Vishay/Sprague 199D156X0025D6V1E3
199D156X0025D6V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X0025D6V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X0025D6V1E3.pdf
Availability of 199D156X0025D6V1E3
QUANTITY
199D156X0025D6V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X0025D6V1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X0025D6V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.498" (12.66mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X0025D6V1E3
Related Links199D156X0, 199D156X0025D6V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X0025D6V1E3 Details Description
Related parts for 199D156X0025D6V1E3
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE DRWR PWR MOD 6.3X32 1POLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A VESM datasheet.pdf