Vishay/Sprague 199D156X06R3B6B1E3
199D156X06R3B6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D156X06R3B6B1E3
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D156X06R3B6B1E3.pdf
Availability of 199D156X06R3B6B1E3
QUANTITY
199D156X06R3B6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D156X06R3B6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D156X06R3B6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.12mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D156X06R3B6B1E3
Related Links199D156X0, 199D156X06R3B6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D156X06R3B6B1E3 Details Description
Related parts for 199D156X06R3B6B1E3
FIXED IND 120UH 5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RING TERM 6AL/ 8CU AWG #8 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
RES .33 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf