Vishay/Sprague 199D225X9016AXB1E3
199D225X9016AXB1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D225X9016AXB1E3
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D225X9016AXB1E3.pdf
Availability of 199D225X9016AXB1E3
QUANTITY
199D225X9016AXB1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D225X9016AXB1E3
Internal Part NumberEIS-199D225X9016AXB1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D225X9016AXB1E3
Related Links199D225X9, 199D225X9016AXB1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D225X9016AXB1E3 Details Description
Related parts for 199D225X9016AXB1E3
RES 1.5K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DECODER RECEIVER RF 18DIP datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR H-S 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf