Vishay/Sprague 199D225X9016AXB1E3
199D225X9016AXB1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D225X9016AXB1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D225X9016AXB1E3.pdf
Availability of 199D225X9016AXB1E3
QUANTITY
199D225X9016AXB1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D225X9016AXB1E3
Internal Part NumberEIS-199D225X9016AXB1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D225X9016AXB1E3
Related Links199D225X9, 199D225X9016AXB1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D225X9016AXB1E3 Details Description
Related parts for 199D225X9016AXB1E3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.220" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 39POS TIN datasheet.pdf