Vishay/Sprague 199D226X0016D1V1E3
199D226X0016D1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D226X0016D1V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D226X0016D1V1E3.pdf
Availability of 199D226X0016D1V1E3
QUANTITY
199D226X0016D1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D226X0016D1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D226X0016D1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D226X0016D1V1E3
Related Links199D226X0, 199D226X0016D1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D226X0016D1V1E3 Details Description
Related parts for 199D226X0016D1V1E3
CORD 3COND BK M/F UK UNSHLD 2.5M datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
GDT 1200V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf