Vishay/Sprague 199D226X0016D6A1E3
199D226X0016D6A1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D226X0016D6A1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D226X0016D6A1E3.pdf
Availability of 199D226X0016D6A1E3
QUANTITY
199D226X0016D6A1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D226X0016D6A1E3
Internal Part NumberEIS-199D226X0016D6A1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.498" (12.66mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D226X0016D6A1E3
Related Links199D226X0, 199D226X0016D6A1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D226X0016D6A1E3 Details Description
Related parts for 199D226X0016D6A1E3
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN 2.50MM WTB HSG 11 CIRC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf