Vishay/Sprague 199D226X9016D6A1E3
199D226X9016D6A1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D226X9016D6A1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D226X9016D6A1E3.pdf
Availability of 199D226X9016D6A1E3
QUANTITY
199D226X9016D6A1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D226X9016D6A1E3
Internal Part NumberEIS-199D226X9016D6A1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.498" (12.66mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D226X9016D6A1E3
Related Links199D226X9, 199D226X9016D6A1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D226X9016D6A1E3 Details Description
Related parts for 199D226X9016D6A1E3
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL datasheet.pdf
IC MONITOR TRPL SPPLY PREC 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf