Vishay/Sprague 199D474X0035A2A1E3
199D474X0035A2A1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D474X0035A2A1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D474X0035A2A1E3.pdf
Availability of 199D474X0035A2A1E3
QUANTITY
199D474X0035A2A1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D474X0035A2A1E3
Internal Part NumberEIS-199D474X0035A2A1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D474X0035A2A1E3
Related Links199D474X0, 199D474X0035A2A1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D474X0035A2A1E3 Details Description
Related parts for 199D474X0035A2A1E3
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC GEN/BUFFER PENTIUM PRO 48SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
FET RF LDMOS 220W H33288-3 datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 533MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO BK datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf