Vishay/Sprague 199D475X0020B1V1E3
199D475X0020B1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X0020B1V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D475X0020B1V1E3.pdf
Availability of 199D475X0020B1V1E3
QUANTITY
199D475X0020B1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X0020B1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X0020B1V1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X0020B1V1E3
Related Links199D475X0, 199D475X0020B1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X0020B1V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X0020B1V1E3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
CABLE AUD/VIDEO RCA HI QUAL 5M datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf