Vishay/Sprague 199D475X0035C2B1E3
199D475X0035C2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X0035C2B1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D475X0035C2B1E3.pdf
Availability of 199D475X0035C2B1E3
QUANTITY
199D475X0035C2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X0035C2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X0035C2B1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X0035C2B1E3
Related Links199D475X0, 199D475X0035C2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X0035C2B1E3 Details Description
Related parts for 199D475X0035C2B1E3
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 448 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 6.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf