Vishay/Sprague 199D475X9010A2B1E3
199D475X9010A2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X9010A2B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D475X9010A2B1E3.pdf
Availability of 199D475X9010A2B1E3
QUANTITY
199D475X9010A2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X9010A2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X9010A2B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X9010A2B1E3
Related Links199D475X9, 199D475X9010A2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X9010A2B1E3 Details Description
Related parts for 199D475X9010A2B1E3
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 1 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
SEAL datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 115V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf