Vishay/Sprague 199D475X9016B1V1E3
199D475X9016B1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X9016B1V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D475X9016B1V1E3.pdf
Availability of 199D475X9016B1V1E3
QUANTITY
199D475X9016B1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X9016B1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X9016B1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X9016B1V1E3
Related Links199D475X9, 199D475X9016B1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X9016B1V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X9016B1V1E3
IC DESERIALIZ 40MHZ 24BIT 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 32POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf