Vishay/Sprague 199D476X9003C7V1E3
199D476X9003C7V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D476X9003C7V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 3V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D476X9003C7V1E3.pdf
Availability of 199D476X9003C7V1E3
QUANTITY
199D476X9003C7V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D476X9003C7V1E3
Internal Part NumberEIS-199D476X9003C7V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D476X9003C7V1E3
Related Links199D476X9, 199D476X9003C7V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D476X9003C7V1E3 Details Description
Related parts for 199D476X9003C7V1E3
PLUG BANANA SHEATH DIY BLK datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 654.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf