Vishay/Sprague 199D476X9035F6B1E3
199D476X9035F6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D476X9035F6B1E3
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D476X9035F6B1E3.pdf
Availability of 199D476X9035F6B1E3
QUANTITY
199D476X9035F6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D476X9035F6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D476X9035F6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.378" Dia (9.60mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D476X9035F6B1E3
Related Links199D476X9, 199D476X9035F6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D476X9035F6B1E3 Details Description
Related parts for 199D476X9035F6B1E3
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-X FREE datasheet.pdf
IC 12BIT 8-CHANNEL ADC 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MOD PWR INLET FILTER 6A FUSED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 24-10AWG datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.5A 360 MOHM datasheet.pdf