Vishay/Sprague 199D565X0025C6V1E3
199D565X0025C6V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D565X0025C6V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D565X0025C6V1E3.pdf
Availability of 199D565X0025C6V1E3
QUANTITY
199D565X0025C6V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D565X0025C6V1E3
Internal Part NumberEIS-199D565X0025C6V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D565X0025C6V1E3
Related Links199D565X0, 199D565X0025C6V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D565X0025C6V1E3 Details Description
Related parts for 199D565X0025C6V1E3
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
MICRO TIM2 CONTACT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.03903K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.6A 8SO datasheet.pdf
1/2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
CONN FML 2POS TO MALE 2POS datasheet.pdf