Vishay/Sprague 199D685X0020C7V1E3
199D685X0020C7V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D685X0020C7V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D685X0020C7V1E3.pdf
Availability of 199D685X0020C7V1E3
QUANTITY
199D685X0020C7V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D685X0020C7V1E3
Internal Part NumberEIS-199D685X0020C7V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.458" (11.64mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D685X0020C7V1E3
Related Links199D685X0, 199D685X0020C7V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D685X0020C7V1E3 Details Description
Related parts for 199D685X0020C7V1E3
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 35UH 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN STACKER 100POS .100" T/H datasheet.pdf
F3SJ-A1620P55 datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
50POS M FILT.TY5 R/A .370 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf