Vishay/Sprague 199D685X96R3A2V1E3
199D685X96R3A2V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D685X96R3A2V1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D685X96R3A2V1E3.pdf
Availability of 199D685X96R3A2V1E3
QUANTITY
199D685X96R3A2V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D685X96R3A2V1E3
Internal Part NumberEIS-199D685X96R3A2V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D685X96R3A2V1E3
Related Links199D685X9, 199D685X96R3A2V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D685X96R3A2V1E3 Details Description
Related parts for 199D685X96R3A2V1E3
FITTING END CAP POLY CLR 4 X 4" datasheet.pdf
RES MO 1W 390 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf