| Internal Part Number | EIS-19C050PA4K | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | 19 mm | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 50 PSI (344.74 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 100 mV (10V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 15V | |
| Port Size | Male - 1/8" (3.18mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin, Wire Leads | |
| Maximum Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |