Littelfuse 1E8PT8.25
1E8PT8.25 picture photo
Mfg. Part Number
1E8PT8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 1E 8.25KV
Datasheet Download
1E8PT8.25.pdf
Availability of 1E8PT8.25
QUANTITY
1E8PT8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1E8PT8.25
Internal Part NumberEIS-1E8PT8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current1A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.563" Dia x 9.500" L (39.69mm x 241.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1E8PT8.25
Related Links1E8P, 1E8PT8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
1E8PT8.25 Details Description
Related parts for 1E8PT8.25
IDC CABLE - MSD60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY DPST SNAP-IN 5A datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 22POS 3.5MM datasheet.pdf
TXRX IRDA 4MBIT 2.5MM SIDE 8-SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 50MA SYNC 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 460MA 650 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 291MA 3.6 OHM datasheet.pdf