Microsemi Commercial Components 1EZ100D/TR8
1EZ100D/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ100D/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ100D/TR8.pdf
Availability of 1EZ100D/TR8
QUANTITY
1EZ100D/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ100D/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ100D/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ100D/TR8
Related Links1EZ10, 1EZ100D/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ100D/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ100D/TR8
PWRBLADE VERT RECPT PF datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR EMITTER 1M datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 45POS PLUG datasheet.pdf