Microsemi Commercial Components 1EZ100D5/TR12
1EZ100D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ100D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ100D5/TR12.pdf
Availability of 1EZ100D5/TR12
QUANTITY
1EZ100D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ100D5/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ100D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ100D5/TR12
Related Links1EZ100, 1EZ100D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ100D5/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ100D5/TR12
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 3ST 8B 24SOIC datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X9.04MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf