Microsemi Commercial Components 1EZ110D10/TR12
1EZ110D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ110D10/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ110D10/TR12.pdf
Availability of 1EZ110D10/TR12
QUANTITY
1EZ110D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ110D10/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ110D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)570 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ110D10/TR12
Related Links1EZ110D, 1EZ110D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ110D10/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ110D10/TR12
CONN HEADER LOPRO R/A 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
AM60510-88 SENSOR FLAG datasheet.pdf
CONN HOOD DSUB 25-DB MET-PLASTIC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CTV 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf