Microsemi Commercial Components 1EZ110D10/TR12
1EZ110D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ110D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ110D10/TR12.pdf
Availability of 1EZ110D10/TR12
QUANTITY
1EZ110D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ110D10/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ110D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)570 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ110D10/TR12
Related Links1EZ110D, 1EZ110D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ110D10/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ110D10/TR12
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 30V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 25MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf