Microsemi Commercial Components 1EZ110D5/TR8
1EZ110D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ110D5/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ110D5/TR8.pdf
Availability of 1EZ110D5/TR8
QUANTITY
1EZ110D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ110D5/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ110D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)570 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ110D5/TR8
Related Links1EZ110, 1EZ110D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ110D5/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ110D5/TR8
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/1.8V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
RECVR IR REM CTRL 5V 40KHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/10/180G 3.2 BK datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 300W datasheet.pdf