Microsemi Commercial Components 1EZ120D10E3/TR12
1EZ120D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ120D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ120D10E3/TR12.pdf
Availability of 1EZ120D10E3/TR12
QUANTITY
1EZ120D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ120D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ120D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)710 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ120D10E3/TR12
Related Links1EZ120D1, 1EZ120D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ120D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ120D10E3/TR12
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 6"L X 4"W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf