Microsemi Commercial Components 1EZ120D2/TR12
1EZ120D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ120D2/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ120D2/TR12.pdf
Availability of 1EZ120D2/TR12
QUANTITY
1EZ120D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ120D2/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ120D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)710 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ120D2/TR12
Related Links1EZ120, 1EZ120D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ120D2/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ120D2/TR12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 317A SP6 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf